פינת החי - המרכז לרפואת חיות מחמד
דף הבית    |    אודותינו    |    שירותי המרפאה    |    תוכניות למנויים    |    מאמרים ומידע שימושי    |    גלריית תמונות

עזרה לחבר על ארבע

אודות חתולים

אודות חתולים

בין אם זו הפעם הראשונה שכדור שיער פרוותי מוצא את דרכו אל חייכם ובין אם צברתם ותק רב בגידול הנמרים הקטנים, כניסת חתול חדש למשפחה היא תמיד מאורע מרגש המעורר שמחה אך גם המצריך ידע ודורש היערכות מחודשת. רצינו לצייד אתכם בשלל עצות שיקלו עליכם את תהליך הקליטה.

בדיקה ראשונה:
מומלץ להביא את החתול לבדיקה ראשונה מקיפה. בבדיקה זו נעריך את גילו של חתולכם ואת רמת התפתחותו, נבדוק את תקינות מערכות גופו השונות, נפרט את סדרת הטיפולים המונעים שעליו לקבל וכן נייעץ בענייני תזונה, הגיינה, חינוך ועוד. נשתדל לענות על כל שאלותיכם ולכוון אתכם למקורות מידע נוספים על פי הצורך.

מחיה:
לגור חתולים, במיוחד בשבועות הראשונים לחייו, כמו לתינוק, יש צורך בשעות שינה מרובות. ספקו לו מקום שינה נוח, חמים ומוגן. בלילות קרים ניתן לעטוף בקבוק חם במגבת ולהניחו בסמיכות לגור. הדבר נכון בעיקר לגבי גורים צעירים. משיגדל חתולכם תגלו שיש לו דיעה עצמאית מאוד לגבי נושאים שונים ובהם מקומות הלינה החביבים עליו ואל תתפלאו אם יעדיף את מיטתכם החמה על המצע שהכנתם לו בקפידה. כאשר אינו ישן, יאהב החתול לחקור את סביבתו, לשחק ולאכול. בין לבין ינהג חתולכם לעקוב אחריכם מחדר לחדר ולו רק כדי לוודא שאתם מבצעים את תפקידיכם כראוי.

הזנה:
אנו ממליצים לבחור מקום קבוע לכלי האוכל- מקום שלא יפריע לתנועה בבית ויהיה נגיש לחתול בכל עת. אם אחד או יותר מבני המשפחה הינו הולך על ארבע נבחן, כדאי להגיש את הארוחות לחתול במקום גבוה, כזה שהכלב לא יוכל להגיע אליו. כלי מזון העשויים פלסטיק הינם קשים לניקוי, נוטים להישרט וצוברים עם הזמן חיידקים העלולים לגרום לזיהומים בעור. מסיבה זו אנו ממליצים להשתמש בכלי אוכל העשויים נירוסטה, הן למזון והן למי השתייה. כלים אלה קלים לניקוי ואינם מאפשרים צמיחה מרובה של חיידקים. המזון עליו אנו ממליצים הינו מזון מסחרי יבש מאיכות טובה. כאשר מדובר בחתול צעיר מאוד על המזון להיות נגיש לו בכל שעה משעות היממה. עם הזמן ניתן להפחית את כמות הארוחות בהתאם לצרכיו של החתול. כדאי להמעיט ככל האפשר במתן תוספות כגון אוכל ביתי ומזון רך (כגון מזון משימורים). חתול המורגל במאכלים אלה יטה להשמנת יתר, עלול לפתח בעיות עיכול שונות, יסבול מהיגיינת פה לקויה ואף יתכן ויגיע ל"שביתת רעב" עקב פינוק יתר. יש להקפיד על מתן מים טריים מידי יום. חשוב מאוד לוודא שהחתול שותה בכמות מספקת על מנת לצמצם סבירות להתפתחות דלקות שתן וחסימות.

עשיית צרכים:
מגיל צעיר מאוד מתפתח אצל גור החתולים אינסטינקט החפירה וכדאי להפגישו עם ארגז החול מוקדם ככל האפשר. זמן קצר לאחר שהתחיל לחפור יתחיל החתול לעשות את צרכיו בארגז. חשוב שארגז זה יהיה בגודל מתאים וחשוב למקמו במקום שיאפשר גישה לחתול בכל שעות היממה אך לא יפריע לדיירי הבית. קיימים סוגים שונים של  חול בטווח מחירים רחב. כדאי להקפיד על מצע מתגבש אשר מונע היווצרות ריחות, לא מאפשר רטיבות בתחתית הארגז, אינו נדבק לרגלי החתול ומאפשר ניקוי חסכוני ויעיל. חתול שארגזו מלוכלך עלול לעשות את צרכיו מחוץ לארגז במקומות שונים בבית ולפתח מחלות שונות. לכן חשוב להקפיד על ניקוי החול לעיתים קרובות, מידי יום במידת הצורך. ניקוי תכוף אף יאפשר מעקב אחרי תדירות ההפרשות וטיבן וכך מעקב אחרי בריאותו של החתול.

תילוע:
גורי חתולים נוטים להיות נגועים בסוג של תולעי מעיים הנקראות תולעים עגולות. הטיפול  כנגד תולעים אלו ניתן בגיל שישה שבועות ושוב כעבור ארבעה עשר יום (ראה תילוע לכלבים ולחתולים). חתול בוגר יקבל טיפול מונע מידי שישה חודשים. אם קיים חשש להדבקה הוא יקבל טיפול כפול בהפרש של שבועיים. הטיפול המונע ניתן בסירופ, בכדורים, בזריקה או באמפולה לטפטוף על העור, בהתאם לסוג התולעת, לגיל החתול ולאופיו.

רגישות למחלות:
הזנה בחלב אם בעשרים וארבע השעות הראשונות שלאחר ההמלטה מאפשרת לגור החתולים לקבל מהאם נוגדנים המגנים עליו ממחלות שונות בשבועות הראשונים לחייו. עמידות זו למחלות דועכת עם הזמן כך שבהגיעו לגיל שבעה שבועות לערך הופך החתול חשוף למחלות אלה. על  מנת למנוע הדבקות, יש לבודד את החתול הצעיר מחתולים אחרים ומצואת חתולים עד לקבלת שני חיסונים עוקבים (ראה חיסון "מרובעת" לחתולים) אשר יאפשרו לו לפתח מערכת חיסון חזקה שתגן עליו. במידה ומדובר בחתול אשר עתיד לשהות גם מחוץ לבית מומלץ לחסנו בנוסף לחיסונים שהזכרנו גם בחיסון נגד מחלת הכלבת (ראה חיסון "כלבת" לכלבים ולחתולים). לאחר סיום סדרת החיסונים מוגן  חתולכם מפני מחלות החתולים הנפוצות ביותר ומוכן להתחיל לפתח את כישוריו החברתיים.

סוציאליזציה:
כפי שאמרנו, לאחר סיום החיסונים ניתן ואף רצוי לאפשר לחתולכם לבוא במגע עם בעלי חיים אחרים. חתול צעיר ישמח להתרועע עם חתולים, כלבים, בני אדם וחיות אחרות. חשיפה לבעלי חיים אחרים בגיל צעיר תגרום לחתולכם להיות נוח יותר לבריות וגמיש יותר ביחסו לעולם. היא תתרום לבטחונו העצמי ותעשיר את עולמו וכמובן גם את עולמכם. גור צעיר ישמח לחברת גור צעיר נוסף. גורי חתולים הגדלים בצוותא יספקו זה לזה את רוב הצרכים החברתיים להם הם זקוקים כך שתוכלו להסיר דאגה מלבכם במידה ושגרת יומכם לא מאפשרת לכם לבלות זמן רב במחיצתם.

פירעוש:
הגיל המינימלי לטיפול בפרעושים בגור חתולים הינו שמונה שבועות, למעט מקרים חריגים, בהם הנגיעות בפרעושים כה גבוהה עד שיש בה כדי להוות סכנה ממשית לחתול. ניתן להפחית את רמת ההדבקה בפרעושים בגיל בו החתול צעיר מדי לקבלת טיפול כימי (תרסיס או אמפולה) על ידי סירוקו במסרק צפוף בדומה למסרק לטיפול בכינים אצל אנשים. הטיפול בגיל שמונה שבועות יבוצע באמצעות  תכשירים המתאימים לגיל זה בתרסיס. בהמשך יעשה הטיפול בפרעושים באמצעות אמפולות המטופטפות על עור החתול (מומלץ) או בתרסיס, אחת לארבעה עד שישה שבועות בהתאם לעונה ולסביבת מחייתו. יש להימנע מחפיפה כשלושה ימים לפני מתן הטיפול וכשלושה ימים לאחריו.

ציפורניים:
ציפורניו של החתול גדלות ללא הפסקה  ואפשר לראותו משייפן דרך קבע. פעמים רבות נעשה הדבר דווקא על הספה  האהובה שלנו... על מנת למנוע זאת  ספקו לחתולכם ממגוון מעמדי הגירוד או מתקני הטיפוס הקיימים בשוק או צרו מתקן כזה בעצמכם. מתקן גירוד טיפוסי יהיה עשוי מחבלים או משטיחים החביבים על החתול ואשר ימשכו אותו להשחיז את ציפורניו עליו ולפסוח על השטיחים והרהיטים שבביתכם.
ניתן לקצוץ את קצות ציפורניו של החתול בתנאי שמדובר בחתול ביתי שאינו יוצא החוצה  ואינו זקוק לציפורניו לשם טיפוס ולשם הגנה. לשם כך משתמשים בקוצץ המיועד למטרה זו בתדירות המשתנה בהתאם לקצב גדילת הציפורניים. נשמח לסייע בהדגמת התהליך בביקורכם הקרוב במרפאתנו.

כדורי שיער:
החתול, כידוע, הינו בעל חיים נקי מאוד. הוא מנקה את גופו בצורה יסודית ביותר ומבלה שעות רבות בליקוק פרוותו. כחלק מהתהליך בולע החתול כמויות ניכרות של פרווה. אם חתולכם מקיא מידי פעם או משמיע קולות שיעול יבש הסיבה עלולה להיות כדורי פרווה המצטברים בקיבתו ומגרים אותה. גם חתולים שאינם נוטים להקאות או לשיעולים צוברים עם הזמן כדורי פרווה  במערכת העיכול ואלה עלולים לגרום לחסימת מעיים מלאה או חלקית. חסימה כזו תבוא לידי ביטוי בהקאות, במתן צואה יבשה ומצומקת ("צואת עיזים"), בעצירות, בחוסר תאבון, בהתייבשות ובמצב כללי ירוד. מצב כזה דורש התערבות רפואית הכוללת עירוי נוזלים לתיקון ההתייבשות  ומתן דרך הפה של כמות גדולה של משחה לקסטיבית המיועדת לחתולים והמאפשרת החלקה יעילה של כדורי הפרווה לאורך מערכת העיכול עד ליציאתם עם הצואה. אם המצב מחייב זאת יקבל החתול בנוסף למשחה חוקן לריכוך הצואה ולשחרור החסימה. על מנת למנוע חסימות מעיים אנו ממליצים על שימוש במשחה הלקסטיבית על בסיס יומיומי. קיימים בשוק מספר מוצרים המיועדים למטרה זו הנבדלים זה מזה בעיקר בטעמם ואם המשחה שרכשתם אינה לטעמו של חתולכם מומלץ לנסות סוג שונה. בכל מקרה אין לוותר לחתול ויש לדאוג שאכן יקבל את המשחה בכמות מספקת. התמדה במתן המשחה תשמור על בריאות מערכת העיכול של חתולכם לאורך זמן.

למידע נוסף על חתולים והטיפול בהם אל תהססו לשאול אותנו.אודותינו  |  שירותי המרפאה  |  תוכניות למנויים  |  מאמרים ומידע שימושי  |  גלריית תמונות  |   |      


נבנה ע"י SMSITE - פתרונות אינטרנט