פינת החי - המרכז לרפואת חיות מחמד
דף הבית    |    אודותינו    |    שירותי המרפאה    |    תוכניות למנויים    |    מאמרים ומידע שימושי    |    גלריית תמונות

עזרה לחבר על ארבע

חבר חדש - הכלב

חבר חדש (הב הב) במשפחה

המשפחה גדלה! נוספו לה ארבע רגליים וזנב!
גור כלבים או כלב בוגר חדש הם מקור לשמחה ולהתרגשות ופתח לעולם חדש ומופלא. באופן טבעי מתעוררות שאלות רבות לגבי הטיפול הנכון ולגבי "אסור" ו"מותר" בגידול כלבים. רצינו לסייע במתן עצות בנושאים שונים הקשורים בחבר הטוב ביותר של האדם. 

בדיקה ראשונה:
מומלץ להביא את הכלב לבדיקה ראשונה מקיפה. בבדיקה זו נעריך את גילו של הכלב ואת רמת התפתחותו, נבדוק את תקינות מערכות גופו השונות, נפרט את סדרת הטיפולים שעליו לקבל וכן נייעץ בענייני תזונה, הגיינה, חינוך ועוד. נשתדל לענות על כל שאלותיכם ולכוון אתכם למקורות מידע נוספים על פי הצורך.

אזור מחיה ותעסוקה:
חשוב להחליט היכן אתם רוצים שכלבכם יבלה את ימיו ואת לילותיו. הכינו לו מקום מרבץ חמים, מרופד ונעים. אם ברשותכם גור חדש, יתכן וזה יבכה בלילותיו הראשונים. אל תיבהלו מכך. אך טבעי הוא שגור צעיר שנותק מהסביבה אליה הוא רגיל ופעמים רבות גם מאמו, מאחיו ומאחיותיו ירגיש חשש וחוסר בטחון בימים הראשונים. אם הכנתם עבורו סביבה חמימה ונעימה תהליך הסתגלותו יהיה קצר והבכי יפסק חיש. גורים ישנים שעות רבות במשך היממה וכשאינם ישנים הם אוכלים, שותים, עושים את צרכיהם (ובכמויות גדולות בדרך כלל), חוקרים את סביבתם, מסתובבים ומשחקים. ניתן לתחום אותם בחלק של הבית כך שתהיה לכם שליטה על אזורי הבית אליהם יש להם גישה, הן מבחינת חפצים העלולים להגיע אל פיהם והן מבחינת עשיית צרכים.

לגורים יש נטייה לכרסם חפצים, הן כמשחק והן על מנת להתגבר על חוסר הנוחות הכרוכה בהחלפת השיניים. רצוי לספק לכלבכם מספר מגוון רב של צעצועי לעיסה. צעצועים אלה יספקו לו תעסוקה וירחיקו אותו מחפצי הבית ומרהיטיו. מומלץ לא להשאיר את הגור ללא השגחה למשך זמן ממושך ובכל מקרה יש להקפיד על הרחקה של חפצים ושל צעצועים שאינם מיועדים לכלבים אשר גורכם עלול לכרסם ולבלוע בעקבות הסקרנות והשעמום.

האכלה:
גור בגיל שישה שבועות הספיק כבר לפתח מערכת שיני חלב המתאימה ללעיסת מזון מסחרי יבש לגורים. אם מדובר בגור צעיר בתקופה הראשונה שלאחר הגמילה, כדאי לאפשר לו גישה  למזון לאורך כל היממה. משגדל מעט מומלץ להאכיל את הגור שלוש פעמים ביום ומגיל חצי שנה ניתן להסתפק בפעמיים ביום. יש לספק לגור מים טריים מדי יום. אנו ממליצים על כלי אוכל העשויים מנירוסטה היות וכלי פלסטיק נשרטים, קשים לניקוי ועלולים לגרום לגירויים ולזיהומים בעור. מומלץ לא להרגיל את הגור למזונות ביתיים ולמזון משומר. שימו לב-אין לתת לכלבכם עצמות (וביחוד עצמות של עוף) מכיוון שאלו עלולות להיתקע בגרונו או לגרום לקרע ו/או לחסימה במערכת העיכול. בצל עלול לגרום לאנמיה בכלבים. שוקולד הינו רעיל לכלבים, מצטבר בכבד ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך. גם בענבים ובצימוקים רכיבים הרעילים לכלבים. שומן אינו מומלץ היות וקשה לכלב לפרקו ועל כן הוא מצטבר בכבד. מוצרים העשויים מחלב פרה אינם מתעכלים בצורה נאותה ועלולים לגרום לשלשולים.

טיפולים מונעים:
הזנה בחלב אם בעשרים וארבע השעות הראשונות שלאחר ההמלטה (החלב הראשוני נקרא כולוסטרום והוא מכיל, בין השאר, נוגדנים שמקורם במערכת החיסון של האם) מספקת לגור הגנה ממחלות שונות בשבועות הראשונים לחייו. עמידות זו למחלות דועכת עם הזמן כך שבהגיעו לגיל שישה-שבעה שבועות לערך הופך הכלבלב חשוף למחלות אלה. על  מנת למנוע הדבקות, יש לבודד את הגור הצעיר מכלבים אחרים ומהפרשותיהם עד לקבלת שלושה חיסונים עוקבים (ראה חיסון "פרוו" ו-חיסון "משושה/משובעת") אשר יאפשרו לו לפתח מערכת חיסון חזקה שתגן עליו. בגיל שבעה שבועות לערך מקבל הגור את החיסון הראשון שלו -  חיסון נגד מחלת הפרוו, ובמידה ולא קיבל זאת קודם לכן, הוא מקבל בנוסף  גם טיפול מונע נגד תולעי מעיים (ראה מידע בפרק טיפולים מונעים). טיפול מונע זה ניתן לגורים בכדורים או בסירופ בהתאם לגילם ולמשקלם. במהלך השבועות שלאחר מכן יחזור הגור למרפאה מספר פעמים לטיפולים חוזרים נגד תולעים ולחיסונים נוספים. עד סיום סדרת החיסונים חשוב לא לאפשר לכלב להיחשף לסביבת כלבים אחרים (גם לא לכלבים מחוסנים) ולהימנע מטיולים. במקום זאת, מומלץ להניח במקום קבוע עיתון אשר ישמש כמקום עשית הצרכים. הניחו את הגור על העיתון מיד עם השכמתו, עם סיום האכילה והשתייה ובתום המשחק. לאחר שתסתיים סדרת החיסונים וגורכם יוכל כבר להסתובב בחוץ, מומלץ  יהיה להוציאו ביום מספר רב של פעמים, הן על מנת להקנות לו הרגלי עשית צרכים נכונים והן כדי לספק לו גירויים שונים של ריחות, של אנשים ושל כלבים נוספים. לאחר גמילה מעשית צרכים בבית ניתן יהיה לצמצם את מספר היציאות ולאפשר לו יציאות בשעות קבועות (לא פחות משלוש פעמים ביממה) על מנת ליצור לו שעון ביולוגי סדיר.

סוציאליזציה:
לאחר סיום סדרת החיסונים מוגן  כלבכם מפני מחלות הכלבים הנפוצות והקשות ביותר ומוכן להתחיל לפתח את כישוריו החברתיים. ניתן ואף רצוי לאפשר לכלבכם לבוא במגע עם בעלי חיים אחרים. כלבלב צעיר ישמח להתרועע עם כלבים, עם בני אדם ועם חיות אחרות. חשיפה לבעלי חיים אחרים בגיל צעיר תגרום לכלבכם להיות נוח יותר לבריות וגמיש יותר ביחסו לעולם, היא תתרום לבטחונו העצמי והיא תעשיר את עולמו וכמובן גם את עולמכם. זהו גם הגיל בו ניתן ואף רצוי להתחיל בתהליך האילוף. אילוף יכול להעשות באופן עצמאי בסיוע ספרות ענפה הקיימת בנושא או על ידי מאלף מוסמך. בין אם בחרתם להעזר בשירותיו של מאלף ובין אם החלטתם לאלף את כלבכם בכוחות עצמכם, יהיה עליכם להקפיד על עבודה יומיומית ועל משמעת קפדנית על מנת להגיע לתוצאות הרצויות. כלב מאולף יהיה קשוב לבעליו, יחתור להשביע את רצונו ויקלע פחות לתגרות ולתאונות. האילוף תורם תרומה רבה לחיזוק הקשר שבין הכלב לבין בעליו והסיפוק ממנו רב.

טיפול בפרעושים ובקרציות:
הגיל המינימלי לטיפול בפרעושים ובקרציות בגור כלבים מותנה בתכשיר בו נעשה שימוש ובכל מקרה מומלץ להתיעץ עם וטרינר לפני מתן הטיפול הראשון. גורים צעירים יקבלו טיפול בתרסיס. מגיל שבעה שבועות ואילך יכול הגור לקבל טיפול מונע נגד פרעושים באמצעות אמפולות המטופטפות על עורו (מומלץ). יש לחזור על הטיפול אחת לארבעה עד שישה שבועות בהתאם לעונה ולסביבת מחייתו. חשוב - יש להימנע מחפיפה כשלושה ימים לפני מתן הטיפול וכשלושה ימים לאחריו. זכרו, בגורים צעירים מומלץ להמנע ממקלחות ובכל מקרה אין ביכולתם של תכשירי שמפו, גם אלה המכילים חומרים נגד טפילים חיצוניים, למנוע הדבקה עתידית בפרעושים או בקרציות. על מנת למנוע הדבקה כזו יש להשתמש בתכשירים המיועדים לכך. נשמח לייעץ לכם לגבי תכשירים המומלצים על ידנו.

חיסון כלבת:
כלב מגיל שלושה חודשים חייב בחיסון כלבת על פי חוק ויש לחזור על חיסון זה מידי שנה. בנוסף לחיסון עצמו יוחדר לעורו של הכלב שבב אלקטרוני עם מספר המיוחד לו. שבב זה מוחדר בדרך כלל פעם אחת בחייו של הכלב ומטרתו סיוע במציאת כלבים במקרה של אובדן או גניבה. חיסון הכלב נגד מחלת הכלבת ותשלום אגרת עירייה מקנים לבעל הכלב רשיון להחזיק בו. רשיון זה תקף לשנה.

טיפול מונע תולעת הפארק:
ניתן לכלב מגיל ארבעה חודשים ומידי שלושה חודשים לאחר מכן. ניתן למצוא מידע נוסף על טיפול זה ב- טיפול מונע נגד "תולעת הפארק" בפרק "טיפולים מונעים" וכן במאמר על "תולעת הפארק".

אפאטיה, תאבון ירוד, שלשולים, הקאות, התעטשויות ושיעולים הם מסימני המחלה הנפוצים בגורים. אם ראיתם בכלבכם סימנים אלה או אחרים (ניתן להסתייע גם בפרק על מצבים המחייבים פנייה לוטרינר) - אל תהססו לפנות אלינו להתייעצות.

אנו מאחלים לכם הרבה הצלחה והנאה בגידולו של הגור ואנו נהיה לשירותכם בכל אשר תזדקקו.אודותינו  |  שירותי המרפאה  |  תוכניות למנויים  |  מאמרים ומידע שימושי  |  גלריית תמונות  |   |      


נבנה ע"י SMSITE - פתרונות אינטרנט