פינת החי - המרכז לרפואת חיות מחמד
דף הבית    |    אודותינו    |    שירותי המרפאה    |    תוכניות למנויים    |    מאמרים ומידע שימושי    |    גלריית תמונות

עזרה לחבר על ארבע

בריאות הפה

בריאות הפה

 היגיינת הפה של בעלי החיים שלנו מהווה אספקט חשוב ביותר באיכות חייהם ומשפיעה אף על איכות חיינו. גורים ובעלי חיים  צעירים ניחנים בשיניים לבניות ונקיות ובניחוח פה נטרלי. אולם, עם הזמן, מתרחשים בפה תהליכים ניווניים המשנים זאת. שאריות המזון הנאכל מצטברות ברווחים הקיימים בין השיניים ובין החניכיים וכן ברווחים שבין השיניים לבין עצמן ובסיוע חיידקים הנמצאים בפה הופכות לרובד (פלאק) המצטבר על גבי השן. מינרלים כגון סידן וזרחן השוקעים אל תוך רובד זה מביאים עם הזמן להפיכתו לאבן שן. תהליכים אלה גורמים להתפתחות דלקת חניכיים ולהבל פה רע. אט אט מתפשטת הדלקת לשורש השן ואף לעצם המקיפה את השן ומעגנת אותה. הדבר גורם להחלשות אחיזתה של השן בלסת והיא מתחילה להתנדנד ולבסוף נושרת. בנוסף עלולה הדלקת להתפשט ללסתות עצמן ואף לסינוסים שבגוגולת- תהליך המלווה בכאבים קשים. זאת ועוד, חיידקים הנישאים מהפה למחזור הדם עלולים לגרום לסיבוכים שונים כגון דלקת של מסתמי הלב וכשל כליות.

 בעלי חיים הסובלים מהיגיינת פה לקויה יפתחו עם הזמן תסמינים אופיניים בהם רגישות למגע באזור הפה, התעסקות מוגברת בפה באמצעות כפות הרגליים, קשיים בלעיסה (בייחוד של מזון קשה), חניכיים מדממים, שיניים רופפות, שיניים חסרות וירידה במשקל עקב הקושי לאכול. מצבם הכללי ילך וידרדר.

 הרפואה הוטרינרית מציעה מספר פתרונות לבעיה זו; חלקם פתרונות מנע אשר מטרתם להאט ככל האפשר את התהליכים שתארנו וחלקם פתרונות טיפוליים אשר מטרתם לפתור בעיות שכבר נוצרו.

הטיפול המונע אשר הינו המכריע בכל הנוגע להיגיינת הפה כולל מספר אמצעים. הראשון הינו צחצוח שיניים תכוף באמצעות משחת שיניים המיועדת לשימוש בבעלי חיים. משחה זו מכילה אנזימים המסייעים בפירוק רובד החיידקים המצטבר על גבי השן. המשחה אינה מצריכה שטיפת הפה לאחר הצחצוח והינה בטוחה לשימוש בבעלי חיים (אין להשתמש במשחה המיועדת לבני אדם). על מנת להבטיח את יעילות הצחצוח מומלץ להקפיד על טיפול יומיומי או טיפול תכוף ככל שמתאפשר. בעת הצחצוח ניתן להתמקד בשיניים הטוחנות בצידן הפונה אל הלחי ובחניכיים ואין הכרח להגיע לצד הפנימי (זה הפונה אל הלשון) של כל שן ושן משום ששקיעת הרובד בחלק הפנימי של השיניים אצל כלבים ואצל חתולים היא מועטה. כדאי להתחיל את הצחצוח בגיל צעיר כיוון שאז הטיפול המונע מועיל יותר (עדיין לא הצטברה אבן שן) וקל יותר להרגיל את בעל החיים לפעולת הצחצוח. נשמח לבצע הדגמה של תהליך הצחצוח במרפאתנו.

אמצעי נוסף הינו מתן יומיומי של מזון רפואי יעודי שתפקידו לסייע בשמירה על הגיינת הפה. מזון זה עשוי מגרגרים הבנויים באופן שמגביר בצורה משמעותית את החיכוך עם השיניים בזמן הלעיסה וכך מאט את הצטברות אבן השן ומסייע בסילוק רובד החיידקים. את המזון הרפואי ניתן לתת כמזון יחיד או כתוספת למזון הרגיל ובלבד שתוודאו שבעל החיים אכן לועס את הגרגרים ולא בולע אותם בשלמותם. בנוסף קיימים בשוק צעצועי לעיסה וחטיפים שונים המסייעים אף הם למניעת הצטברות אבן שן וכן מי פה המוספים למי השתיה ואמורים לסייע בשמירה על היגיינת הפה ובנטרול ריחות בלתי נעימים.
הטיפול הרפואי מיועד למצבים של דלקות חניכיים ושל אבן שן מרובה, למקרים של נסיגות חניכיים קשות, להסרת גידולים של החניכיים ולמקרים בהם יש צורך בעקירות מסיבות שונות (שיניים שבורות, שיניים רופפות, שיניים עם אבססים, שיני חלב שלא נשרו ועוד). הטיפולים הרפואיים מתבצעים ברובם תחת הרדמה מלאה וזאת משום שבמקרים רבים אין אפשרות לבצעם ביעילות בבעל החיים הער. לדוגמא, כדי שהסרת אבן השן תתבצע ביעילות יש להקפיד על ניקוי הן מתחת לקו החניכיים והן מעליו. דבר זה מחייב חוסר תזוזה מוחלט של בעל החיים אשר מושג רק על ידי הרדמה מלאה. גם עקירות ותפירות מחייבות הרדמה מלאה. פעמים רבות משולבים טיפולים אלה עם טיפולים אנטיביוטים ועם שטיפות חלל הפה בחומר אנטיספטי להגברת יעילות הטיפול ולמניעת זיהומים ולרוב ממשיכים הבעלים בטיפול זה מספר ימים לאחר הפרוצדורה עד להחלמה מושלמת.

 הסרת אבן שן מבוצעת בכלבים ובחתולים אשר אבן השן שהצטברה בפיהם אינה ניתנת להסרה באמצעים אחרים. לעיתים מקדים את הניקוי טיפול אנטיביוטי שמטרתו להפחית את כמות החיידקים בחלל הפה על מנת לצמצם את מספר החיידקים המשוחררים למחזור הדם בזמן הניקוי. האבן מוסרת הן באמצעות כלים ידניים והן באמצעות מכשיר אולטראסוני מיוחד. הניקוי נעשה בקפדנות לכל שן בנפרד, הן בצידן הבוקאלי (זה הפונה אל הלחי) והן בצידן הלינגואלי (הפונה אל הלשון). לאחר הסרת האבן מבוצע ליטוש בעזרת ג'ל מיוחד שמטרתו להחליק את החריצים המיקרוסקופיים שנוצרים בזמן הסרת האבן ובכך לצמצם בניית אבן חדשה. על מנת לשמר את תוצאות הטיפול לאורך זמן  יש להקפיד על טיפול מונע, הווה אומר מתן אוכל רפואי לשיניים וצחצוח שיניים תכוף.

 עקירות  מתבצעות מסיבות שונות. הנפוצות שבהן הן שיניים שבורות, אבססים בשורש השן, שיניים מתנדנדות ושיני חלב שלא התחלפו במועדן. שיניים נשברות בדרך כלל עקב טרואמה כגון תאונה או מכה. שבר קל של קצה השן אינו מהווה בעיה בדרך כלל. שבר באמייל אשר חושף את מוך השן לעומת זאת,  גורם לכאב רב ופותח פתח לדלקות של השן ושל העצם המקיפה אותה. עקירה תמנע בעיות אלה ואינה מהווה בעיה לבעל החיים בהמשך חייו.
שיניים הופכות רופפות בדרך כלל עקב דלקת חניכיים ממושכת הגורמת לניתוק הליגמנטים המעגנים את השן ללסת ולהתפוררות העצם. במקרים אלה אין מנוס מעקירת השן.

שיניים כפולות ואפילו סט כפול של שיניים ניתן למצוא אצל כלבים צעירים כאשר הדבר נפוץ יותר בגזעים קטנים ומיניאטוריים כגון פקינגז, יורקשייר טרייר וציאוואווה. הדבר קורה כאשר שיני החלב עדיין לא נשרו כאשר השיניים הקבועות התחילו לבקוע. את שיני חלב שלא נשרו עד הגיעו של הגור לגיל חצי שנה מומלץ לעקור על מנת לא לשבש את הצמיחה הנכונה של השיניים הקבועות. ניתן לעשות זאת בגיל מוקדם יותר אם הדבר מצריך זאת. שיניים כפולות יכולות לנבוע גם מפגם גנטי וגם אז הפתרון הוא עקירתה של השן המיותרת.

לעיתים, כמו במקרים של פגמים הנובעים מתורשה או במקרים של טראומה, אין מנוס מטיפול רפואי. לרוב,  לעומת זאת, טיפול מונע עקבי והקפדה על מתן מזון יבש בלבד ישמרו על בריאות הפה של בעל החיים שלכם לאורך זמן ויחסכו לכם וגם לו עוגמת נפש וסבל מיותר.אודותינו  |  שירותי המרפאה  |  תוכניות למנויים  |  מאמרים ומידע שימושי  |  גלריית תמונות  |   |      


נבנה ע"י SMSITE - פתרונות אינטרנט