פינת החי - המרכז לרפואת חיות מחמד
דף הבית    |    אודותינו    |    שירותי המרפאה    |    תוכניות למנויים    |    מאמרים ומידע שימושי    |    גלריית תמונות

עזרה לחבר על ארבע

הוט ספוט

"הוט ספוט"

 “Hot Spot” או בשמו המדעי “Pyotraumatic Dermatitis”, הוא זיהום דלקתי מקומי של העור אשר יכול להיות שטחי או עמוק. הזיהום מאפיין כלבים ונדיר בחתולים. הוא נגרם עקב גירודים וליקוקים חוזרים ונשנים באותו איזור בגוף ומתאפיין בכך שהוא יכול להחמיר תוך פרק זמן קצר עקב ליקוקים וגירודים אלה. מפצע קטן הנראה פשוט עלול הזיהום להתפשט תוך מספר שעות הן בקוטרו והן בעומקו לפצע חמור למראה הגורם לבעלים למהר למרפאה לבדיקה. מופע נפוץ של הפצע כולל אדמומיות, הפרשות הגורמות לפצע להראות רטוב, נשירת שיער, גירוד  וחוסר נוחות רב לבעל החיים. לעיתים השיער יכול להסתיר מתחתיו פצע גדול בהרבה מזה הנראה לעין והנחשף במלואו רק על ידי גילוח מקיף של האזור.

הסיבה להווצרות הזיהום קשורה בדרך כלל לגירוד מסיבה כלשהי. בארצנו הסיבה היא לרוב הדבקה בפרעושים וזאת הסיבה שמספר המקרים של “הוט ספוט” רב בצורה משמעותית בחודשי הקיץ. החלבונים שנמצאים ברוק של הפרעוש מוחדרים לעור בעל החיים בעת העקיצה ובבעלי חיים רגישים הם גורמים לתגובה אלרגית המתבטאת בראש וראשונה בגירודים ובליקוקים של האיזור העקוץ. גירודים וליקוקים אלה גורמים לטראומה של העור ומאפשרים לחיידקים הנמצאים באופן טבעי על פני העור ובפיו של בעל החיים לחדור אל תוך העור הפגוע ולגרום לזיהום. הזיהום גורם אף הוא לגירוד ולכאב ומביא את בעל החיים לליקוקים חוזרים ונשנים שמחמירים את מצב הפצע וחוזר חלילה. בנוסף לפרעושים, גורמים שונים כגון קרדיות טפיליות, עקיצות של חרקים, אלרגיות כגון אלרגיות למזון ופצעים קטנים  מגרים את העור ומביאים את בעל החיים לנשוך וללקק את המקום וכך להתחיל את יצירת הזיהום.

הטיפול מורכב משני היבטים. ההיבט הראשון הוא טיפול בדלקת שכבר נוצרה. הוא כולל ניקוי הפצע וחיטויו, מריחה למשך מספר ימים של משחה המשלבת אנטיביוטיקה כנגד החיידקים עם סטרואידים להפחתת התהליך הדלקתי, מתן אנטיביוטיקה סיסטמית (דרך הפה)  במקרה של דלקת עמוקה וזריקה חד פעמית של סטרואידים לסיוע בהפחתת הדלקת. במקרים חמורים ניתן להמשיך בטיפול בסטרואידים למספר ימים נוספים באמצעות כדורים לבליעה. בעל החיים מקבל "קולר אליזבת'" על מנת לא לאפשר לו להמשיך ולזהם בפיו ובצפורניו את האזור הנגוע.

ההיבט השני נוגע לנטרול הגורם שהביא להתחלת הגירודים ולמניעת חזרתו. טיפול נכון נגד פרעושים הוא בגדר חובה. יש לוודא שהמוצרים שבהם משתמשים לקטילת הפרעושים הינם מוצרים יעילים. אנו ממליצים על שימוש באמפולות ובכל מקרה אין להשתמש בתרסיס באזור הנגוע. יש להקפיד על טיפול סביבתי על מנת להרוג את הפרעושים הנמצאים באזור מגוריו של בעל החיים. אם הגורם ל"הוט ספוט" הוא גורם אחר, כגון קרציות או קרדיות יש לטפל בהם וכך בכל גורם אחר שעלול היה להתחיל את התהליך. במידה והגירודים נגרמו עקב אלרגיה למזון יש לאתר את סוג המזון או את מרכיבו אליו רגיש בעל החיים ולמנוע ממנו לצרוך מזון זה. האיתור נעשה לרוב בשיטת האלימינציה על פיה משמיטים סוגי מזון אליו נחשף בעל החיים (כולל מזון ביתי) ומחליפים אותם במזון היפואלרגני לתקופות ממושכות עד להשגת התוצאה הרצויה.

דרך נוספת לצמצום המקרים של "הוט ספוט" ולאיתורם המהיר במידה וקרו הוא תספורת. שיער קצר מאפשר אוורור טוב יותר של העור ומניעת מצטברות לחות שמחלישה את העור ופוגעת בשלמותו. התספורת אף מאפשרת ראייה טובה יותר של העור וכך איתור מוקדם של פגעי עור שונים ובכללם "הוט ספוט".

למידע נוסף פנו למאמר הנוגע לשמירה על בריאות העור והפרווה.אודותינו  |  שירותי המרפאה  |  תוכניות למנויים  |  מאמרים ומידע שימושי  |  גלריית תמונות  |   |      


נבנה ע"י SMSITE - פתרונות אינטרנט